Základové desky na klíč

Chystáte se do stavby nového domu? Jedna z prvních věcí, které je třeba pořádně promyslet, je základová deska a její možnosti realizace. Výstavba domů na klíč vše velmi zjednodušuje, protože máte k ruce odborníky, kteří jsou schopní vám poradit. Součástí stavby na klíč je samozřejmě i základová deska na klíč.

Možností je několik, přičemž se liší vhodností do různých terénů. Podle požadavků majitele (např. na izolaci základové desky) se pak lze domluvit na té nejvhodnější.

Nejčastěji se základová deska skládá z betonových pásů, které jsou zapuštěné do země. Na ně se následně vyskládá ztracené bednění a na takto vzniklou novou plochu se poté naveze štěrk a položí se finální železobetonová deska. Riziku sesedání základů domu předcházíme řádným zhutněním štěrkového podloží. Zapomenout nesmíme ani na dobře provedenou hydroizolaci. Toto řešení se příliš nehodí pro pozemky ve svahu, protože by se spotřebovalo hodně štěrku, což by se poté odrazilo na ceně základové desky.

Izolace základové desky

Izolaci základové desky zajistí například pěnosklo. Do vyhloubené zeminy (základové spáry) se vloží geotextilie, na ni nasype a pečlivě zhutní vrstva pěnoskla, na kterou se poté opět položí geotextilie. Na vrstvu geotextilie nasedá PE fólie a poté už vlastní základová deska. Toto řešení poskytuje skvělé termoizolační funkce (přičemž samozřejmě záleží na tloušťce vrstvy pěnoskla. Musí se však zajistit, aby takovéto základy izolované pěnosklem nezaplavila spodní voda. Vhodné je opět použití kvalitní hydroizolace a vytvoření sítě drenáží a spádů, které budou přebytečnou vodu odvádět.

Základovou desku lze rovněž položit na extrudovaný polystyren. Ten je i z boku základů, takže tvoří jakousi vanu, díky které jsou poté základy domu izolovány ze všech stran. Je nutné mít povrch pod takovouto vanou z extrudovaného polystyrénu naprosto rovný, proto se zaváží štěrkem o různých frakcích, a nakonec se vše ještě dorovná pískem. Toto řešení poskytuje dokonalou izolaci, práce však jsou poměrně náročné a musí být odvedeny opravdu precizně.

Kontaktujte nás

Máte-li zájem o výstavbu zděného domů, neváhejte a kontaktujte nás. Vždy k Vám budeme přistupovat individuálně a budeme se snažit splnit všechny Vaše přání a požadavky.

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů