U většiny novostaveb je již v projektu myšleno na dostatečné zateplení podlah, stropů nebo fasády. Ovšem u starších nemovitostí se s takovýmito stavebními úpravami setkáte jen zřídka. Chcete-li dosáhnout nízké energetické náročnosti, musíte provést alespoň jeho částečnou rekonstrukci. Nejlépe je začít u podlah. Ty původní (dřevěné, betonové atd.) naše firma v krátkém čase odstraní a všechen tento vybouraný materiál ekologicky zlikviduje. Následuje většinou vylití podkladového betonu, hydroizolace, pokládka zvoleného tepelně izolačního materiálu a vytvoření vrchní betonové pochozí vrstvy s dostatečným armováním. Následovat by měla izolace stropů. Zde je nutné v případě předchozího zateplení podlahy vyčkat na dostatečné vyschnutí betonu. Pokud by byly totiž sádrokartonové stropy s minerální vatou jako izolací nad nimi vystaveny přílišné vlhkosti, docházelo by k jejich prohýbání a případnému praskání. Musíte tedy počítat s delší dobou rekonstrukce, kterou vám ovšem vynahradí výše budoucích úspor.
Zateplení stropu
Interiérové zateplení stropu zamezí úniku tepla a to zejména do neobývaných prostor, jako jsou např. půdy. U zateplení stropů je nejběžnější variantou snížení stropu, např. sádrokartonem, a vyplnění mezery izolačním materiálem.
Zateplení podlahy
Zateplená podlaha se hodí zejména pro místnosti, které jsou umístěny nad neobývanými prostorami, např. nad garážemi, různými podchody atd. Kvalitní izolací zamezíme tepelným ztrátám, teplo uniká nějak pláštěm a střechou budovy, ale také podlahou.
U zateplení podlahy jsme většinou limitovány výškou dveří atd. Je tedy nutné již při stavbě či rekonstrukci se zateplením podlahy počítat. U novostaveb na toto již pamatuje projekt. Naproti tomu u starších nemovitostí lze materiál podlahy (prkna, atd.) nahradit izolační vrstvou a novým pochozím materiálem.